شرکت در آزمون آنلاین شیمی بهترین گزینه برای شماست .
0
09198505941

محلول پیرانا (Piranha)

محلول پیرانا یا پرهگزاسولفوریک اسید ، در واقع مخلوط سولفوریک اسید غلیظ و هیدروژن پر اکسید می باشد . این دو ماده به نسبت 2 به 1 و یا 3 به 1 با هم مخلوط می شوند ( 70% اسید در مقابل 30% پراکسید ) اگر درصد هیدروژن پراکسید را به 50 برسانیم خیلی می تواند  خطرناک تر باشد .( اگر غلظت هیدروژن پراکسید بالاتر از 30 درصد باشد ، احتمال ایجاد انفجار در حین مخلوط کردن افزایش می یابد . )  از این مخلوط برای تمیز کردن سطوح سیلیکونی ( سیلیسیم )  و یا لکه و قیرهای ارگانیک که در حین کار در ظروف آزمایشگاهی باقی مانده است ، استفاده می شود .

کار کردن با این مخلوط فوق العاده خطرناک است ، زیرا احتمال پاشیدن اسید جوشان و یا حتی انفجار به دلیل ایجاد پراکسید های ناپایدار وجود دارد . تاثیر این ماده بر مواد آلی به صورتی است که می تواند ماده آلی را به کربن دی اکسید و بخار آب و حتی نیتروژن در ترکیبات نیتروژن دار تبدیل کند . ( یعنی عملا این ماده آلی نابود می شود . )

زمانی که می خواهیم این محلول را آماده کنیم باید نهایت دقت را داشته باشیم و حتما باید هیدروژن پراکسید را به اسید اضافه کرد و خلاف این وضعیت مشکل ساز می شود . در هنگام اضافه کردن هیدروژن پراکسید به اسید ، گرمای زیادی ایجاد می شود و نباید ظرف محتوی محلول را در دست نگه داریم . و همچنین آماده سازی این محلول باید در زیر هود انجام شود تا در معرض گازهای آزاد شده از محلول قرار نگیریم .

پیرانا را در آزمایشگاه برای پاک کردن ترکیبات آلی مقاوم از سطح شیشه ها نیز می توان استفاده کرد .

محلول پیرانا باید در ظروف شیشه ای ( ترجیحا پیرکس ) نگه داری می شود . محلول پیرانا ، پلاستیک را ذوب می کند و این محلول باید به صورت تازه تهیه شده استفاده شود ، زیرا هیدروژن پراکسید خود به خود تجزیه می شود و میزان اثر دهی آن کاهش می یابد .

 • آیا محلول پیرانا قوی ترین اسید است؟
  این مخلوط به نام پرهگزا سولفوریک اسید نیز شناخته می شود و یک عامل اکسید کننده قوی است. وقتی صحبت از قدرت اسیدی می شود، باید قطبیت پیوندهای H-A را در نظر بگیریم. وقتی پیوند H-A قطبی تر باشد، اسید قوی تر است. بنابراین، هر اسیدی که پیوندهای H-A قطبی بیشتری داشته باشد، قوی تر از محلول پیرانا خواهد بود .
 • محلول پیرانا چه چیزی را نمی تواند حل کند؟
  محلول پیرانا با هر ماده آلی به شدت واکنش می دهد. از مخلوط کردن با مواد ناسازگار مانند اسیدها، بازها، حلال‌های آلی (استون، ایزوپروپیل الکل) یا نایلون خودداری کنید. فقط از ظروف شیشه ای تمیز یا پیرکس استفاده کنید. محلول های پیرانا با پلاستیک سازگار نیستند.
 • جایگزین محلول پیرانا چیست؟
  جایگزین هایی مانند Nanostrip™ یا محلول Nochromix™ جایگزین های امن تری هستند و در دفع مشکل کمتری دارند.
 • آیا محلول پیرانا می تواند فلز را حل کند؟
  محلول پیرانا مخلوطی از سولفوریک اسید\small H_{2}SO_{4} و هیدروژن پراکسید\small H_{2}O_{2}است. این ماده بسیار خورنده است و می تواند بسیاری از مواد از جمله مواد آلی، فلزات خاص و برخی پلیمرها را در خود حل کند. با این حال، همه انواع فولاد با محلول پیرانا حل نمی شوند.
 • آیا می توانید از محلول پیرانا دوباره استفاده کنید؟
  محلول پیرانا بسیار پرانرژی و واکنش پذیر است:محلول را برای استفاده مجدد ذخیره نکنید. با احتیاط رفتار کنید، دمای محلول ممکن است تا 100 درجه سانتیگراد برسد.
 • نقطه جوش محلول پیرانا چقدر است؟  تقریبا 120 درجه سلسیوس
 • آیا این محلول استخوان ها را حل می کند؟
  به همین دلیل، تمام ظروف را تا حد امکان کاملاً تمیز کنید و قبل از استفاده ، از خشک شدن کامل آنها اطمینان حاصل کنید. محلول پیرانا به طور خود به خود کاغذ را مشتعل می کند و در تماس با استون ( حلال لاک ناخن ) منفجر می شود. و فقط برای تاکید بر میزان وحشتناک بودن آن. محلول پیرانا استخوان را حل خواهد کرد.
 • آیا هیدروژن پراکسید اسیدی است یا بازی؟ هیدروژن پراکسید دارای سطح pH است که معمولاً بسته به غلظت و نحوه تولید آن از 3 تا 6 متغیر است. بنابراین، اسید بسیار ضعیفی است که می تواند هیدروپراکسید یا نمک های پراکسید یا مشتقات بسیاری از فلزات را تشکیل دهد.
 • فایده محلول پیرانا چیست؟
  محلول پیرانا بقایای آلی و کربن را از ظروف شیشه ای حذف می کند و سطح شیشه را هیدروکسیله می کند و همچنین شیشه های خرد شده را کاملا تمیز می کند.
 • چه اسیدی می تواند انسان را حل کند؟
  سولفوریک اسید(93%) در شرایط کنترلشده ، تمام بافت نرم را در عرض 52 ساعت و تمام استخوان ها را در 28 روز از بین برد. سولفوریک اسید در دمای 40 درجه سانتیگراد تمام بافت نرم را در 2.75 ساعت و تمام استخوان ها را در مدت 9 روز از بین برد. در دمای 100 درجه سانتیگراد تمام بافت های نرم در 0.75 ساعت و تمام استخوان ها در عرض 9 ساعت از بین رفتند.
 • ادامه دارد ……….

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *