شرکت در آزمون آنلاین شیمی بهترین گزینه برای شماست .
0
09198505941

ویتامین C

ویتامین c اسکوربیک اسید

ویتامین ث ، جامدی سفید رنگ و محلول در آب بوده و سمیت ندارد . فرمول مولکولی آن \small C_{6}H_{8}O_{6}  و ترکیبی آلی است که در ساختار خود گروه عاملی استری \small -COO و گروه هیدروکسیل و حتی گروه آلکنی نیز در ساختار آن به چشم می خورد . این ترکیب آلی خاصیت اسیدی دارد و در دو مرحله عمل یونش را انجام می دهد . حالا چرا هیدروژن گروه هیدروکسیل اسیدی است ؟ یعنی هیدروکسیل های متصل به کربن های دارای پیوند دوگانه به دلیل وجود سیستم مزدوج و یک درمیان گروه کربونیل و پیوند های دوگانه می تواند قطبیت پیوند \small -OH را افزایش دهد .

حالا بپردازیم به پرسش و پاسخ در باره ویتامین C

 • چه فایده ای دارد ؟ این ماده یک آنتی اکسیدان است ، یعنی مانع آسیب رساندن رادیکال های آزاد به بافت های بدن می شود . و در نتیجه باعث تقویت دستگاه ایمنی می شود . از پوست در مقابل آثار تخریبی پرتوهای فرابنفش محافظت میکند . مانع بالا رفتن کلسترول خون و ایجاد لخته های خونی در رگ می شود . این ویتامین باعث کاهش عوارض ناس یاز سرما خوردگی می شود . باعث جذب بهتر آهن در بدن می شود .
 • مصرف روزانه چه مقدار از آن بی خطر است؟ مقدار توصیه شده روزانه برای ویتامین C برای زنان 75 میلی گرم و برای مردان 90 میلی گرم در روز است. در دوران بارداری 120 میلی گرم در روز توصیه می شود. حد بالایی برای همه بزرگسالان 2000 میلی گرم در روز است.
 • آیا تخم مرغ سرشار از این ماده  است؟ ویتامین ها و کولین. تخم‌مرغ و به‌طور دقیق‌تر زرده تخم‌مرغ، یک ماده غذایی غنی از ویتامین است که حاوی همه ویتامین‌ها به جز ویتامین C (اسکوربیک اسید ) است.
 • آیا می توانم هر زمان آن را مصرف کنم؟شما می توانید مکمل های ویتامین C را در هر زمانی از روز، با غذا یا بدون غذا مصرف کنید، اگرچه مصرف اسید اسکوربیک همراه با غذا می تواند به کاهش عوارض جانبی گوارشی بالقوه ناشی از اسیدیته بالای آن کمک کند.
 • آیا عوارضی دارد؟ ویتامین C به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود زیرا بدن شما از آنچه استفاده نمی کند خلاص می شود. اما در دوزهای بالا (بیش از 2000 میلی گرم در روز) می تواند باعث اسهال، گاز یا ناراحتی معده شود. اگر این عوارض جانبی را تجربه کردید، دوز ویتامین C را کاهش دهید.
 • چرا از مصرف ویتامین C در شب اجتناب کنید؟ عصر بهترین زمان نیست زیرا ویتامین C اسیدی است و در صورت مصرف با معده خالی می تواند مشکلاتی ایجاد کند، به خصوص در افراد مبتلا به ریفلاکس معده – البته دوز آن مهم است.
 • چه چیزی را با ویتامین C استفاده نکنیم؟ ویتامین C یا اسکوربیک اسید ، به طور موثر یک اسید است  بنابراین مصرف آن در کنار اسیدهای گلیکولیک، سالیسیلیک و لاکتیک می تواند همراه باایجاد اشکال باشد .
 • آیا ویتامین C بهتر از D است؟کدام یک به روشی بهتر ایمنی را تقویت می کند؟ برخلاف آنچه بسیاری فکر می‌کنند، ویتامین D  در برابر ویروس‌ها و میکروب‌ها بهتر می تواند شما را حمایت کند ، زیرا یک ماده مغذی چند منظوره است. در حالی که ویتامین C راحت تر در دسترس است، نمی تواند تنها شرط شما برای تقویت ایمنی باشد.
 • آیا با روی ( قرص زینک اکسید )  بهتر است؟این ماده و روی هر کدام برای سیستم های مختلف بدن مفید هستند، اما هر دو از سیستم ایمنی بدن حمایت می کنند و خطر ابتلا به بیماری را کاهش می دهند. مصرف این دو ماده مغذی با هم باعث تقویت سیستم ایمنی بدن شما می شود .
 • آیا طبیعی چیست؟ ویتامین C (آسکوربات) یک ریز مغذی ضروری محلول در آب در انسان است و از طریق رژیم غذایی، عمدتاً از میوه ها و سبزیجات به دست می آید.
 • آیا همه شکل های آن  یکسان است؟دو شکل از انواع آن وجود دارد: L و D. نوع L را می توان در هر دو شکل طبیعی و مصنوعی اسکوربیک اسید یافت. این بهترین شکل ویتامین C برای مصرف است. شما  اسکوربیک L را به طور طبیعی از میوه ها، سبزیجات و غذاهای کامل جذب می کنید .
 • چه مکملی بهتر ازآن است؟ ثابت شده است که آستاگزانتین از آنتی اکسیدان های شناخته شده تری نسبت به ویتامین C، لوتئین و بتاکاروتن قوی تر است. در واقع، مطالعات نشان داده اند که آستاگزانتین تقریباً 6000 برابر قوی تر از ویتامین C مشهور است.
 • آیا می توانم ویتامین D و C را با هم مصرف کنم؟ هر دو ماده مغذی ضروری هستند که نقش مهمی در بدن دارند و به حفظ سلامت و تندرستی کلی کمک می کنند. پاسخ بله است. در واقع، وقتی با هم جمع شوند، ترکیبی قدرتمند هستند که می توانند از سیستم ایمنی بدن حمایت کنند .
 • آیا می توانم آن  را با معده خالی مصرف کنم؟ در حالی که ویتامین C تا حد زیادی یک ماده مغذی مفید است، اما یک ماده مغذی محلول در آب است که وقتی آن را با معده خالی مصرف می‌کنید بهتر جذب می‌شود. یک راه ایده آل این است که مکمل خود را اول صبح، 30 تا 45 دقیقه قبل از غذا مصرف کنید.
 • PH قرص ویتامین C چقدر است؟ pH این آسکوربات معدنی بافر تقریباً 6.8 تا 7.4 است، در مقایسه با اسید اسکوربیک که حدود pH آن 2.5 است.
 •  اسیدی است یا قلیایی؟اسیدی ،اگرچه این یک اسید ضعیف در نظر گرفته می شود، اما بدن شما را اسیدی تر نمی کند. در واقع، غذاهای غنی از ویتامین C قلیایی ساز هستند، زیرا بدن با سوزاندن اسید، محصول نهایی قلیایی از خود به جا می گذارد.
 • آیابرای پوست چرب مفید است؟ آیا سرم صورت ویتامین C برای پوست های چرب مفید است؟ بله، سرم صورت ویتامین C به دلیل خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی برای پوست های چرب مفید است. آنها به درمان آکنه و پوست آسیب دیده کمک می کنند .
 • آیا  می تواند آکنه را برطرف کند؟اگرچه مستقیماً آکنه را درمان نمی‌کند، اما می‌تواند به کاهش محصولات جانبی آکنه مانند قرمزی ناشی از التهاب و رنگدانه‌های ناخواسته کمک کند. سعی کنید مقداری ویتامین C را در برنامه روزانه خود در یک سرم غیر کومدون زا قرار دهید تا روتین خود را تقویت کنید.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *