شرکت در آزمون آنلاین شیمی بهترین گزینه برای شماست .
0
09198505941

پینه پا چیست ؟

پینه پا که اصطلاح لاتین آن ، (Callus) است همانند میخچه در افرادی که  به مدت طولانی و یا مسافت بیشتری کفش به پا دارند ، بوجود می آید. پینه در واقع قسمت های ضخیم شده پوست است که در اثر فشار مداوم یا اصطکاک بر روی ناحیه ای از پوست پا و یا حتی دست به وجود ‌می آیند. در اصطلاح عامیانه از پینه با نام کِبِره نیز یاد می شود . پینه روی پوست به دلیل ایجاد لایه ای محافظ بر روی پوست است تا بدین وسیله از پاره شدن پوست در اثر ادامه ساییدگی بر روی آن جلوگیری کند .پینه بیشتر بر روی مفصل انگشت شست پا تشکیل می شود .ظهور اولیه پینه ممکن است به صورت تاول باشد . وجود میخچه و پینه خطری به همراه ندارد ولی خیلی ناراحت کننده است و به گونه ای بر زیبایی پوست دست و پا اثر منفی می گذارد . وجود پینه پا و میخچه به هنگام پوشیدن کفش و پیاده روی ایجاد درد و ناراحتی می کند . پینه می تواند نرم و یا سخت باشد که البته با گذشت زمان نیز پینه های نرم  به حالت سخت در می آیند . پینه های نرم اکثر بین انگشتان دست و پا و پینه های سخت روی مفاصل انگشتان پا تشکیل می شوند . در این نوشته قرار است شکل ظاهری پینه و علت ایجاد آن و تفاوت آن با میخچه را و حتی روش های درمان آن را مورد بررسی قرار دهیم .


پینه پا چگونه ایجاد می شود ؟در اثر فشاری که بر پوست وارد می شود ، پوست آن ناحیه می میرد و در این نقطه سطح سختی ایجاد می شود که لایه های زیرین را محافظت می کند . فرایند ایجاد پینه نرم لای انگشتان پا هم به همین صورت است که عرق بدن می تواند آن را نرم کند . عامل ایجاد پینه ویروس نبوده و در نتیجه قابل سرایت به سایر نقاط بدن نمی باشد .

عواملی مثل : راه رفتن غیر طبیعی و نافرم ، مالش سطح سخت داخلی کفش با پنجه پا ، پوشیدن کفش های خیلی تنگ و یا حتی خیلی گشاد ، فشار زیاد و مداوم به کف پا ( میخچه کف پای دوندگان ) ، نافرم بودن استخوان مچ پا و یا صاف بودن کف پا ،

میخچه با پینه چه فرقی دارد ؟

پینه از میخچه شکل ظاهری بزرگتری داشته ، شکل های متنوعی دارد و دردناک نیست . میخچه یک مرکز سفتی دارد که فشار بر آن احساس درد در انسان ایجاد می کند . میخچه حتی می تواند در پشت دست هم ایجاد شود که مورد فشار وزن سنگینی نیست ، اما پینه کف پا معمولا در زیر پاشنه ، کف دست و حتی روی زانو ایجاد می شود .

چگونه از ایجاد میخچه و پینه جلوگیری کنیم ؟

حتما در داخل کفش از کفی استفاده کنیم .

از پوشیدن کفش های پاشنه بلند و نوک باریک پرهیز کنیم . ( قابل توجه بانوان محترم )

شست و شوی مرتب دست و پا با آب و صابون

استفاده از دستکش هنگام کار

استفاده از کفش های طبی و مناسب

می توان گفت که در نویسندگان ، باغبان ها ، نوازندگان تار و گیتار و افرادی که کفش بدون جوراب می پوشند ، و حتی کسانی که به مدت

زیادی در اصطلاح ( چهارزانو ) می نشینند ، خطر ایجاد تشکیل میخچه و پینه پا بیشتر است .

روش های درمان پینه پا چگونه است ؟

در اولین قدم باید با پوشیدن کفش مناسب فشاری را که بر پینه پا و یا میخچه وارد می شود ، حذف کنیم .

استفاده از کِرِم های تَرَک پا دارای اوره ، سالیسیلیک اسید

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *